Pásky a kravaty
Součástí pánského a dnes i dámského šatníku jsou pásky a kravaty. Pásek je vložen do vodících oček na kalhotách tak, aby volný konec pásku mohl pravák protahovat a utahovat vnitřkem přezky pravou rukou. Levákovi pro zjednodušení pásek navlékneme obráceně, aby přezka byla na jeho pravé straně těla, a můžeme si být jisti, že během dne to jistě mnohokrát ocení. Z tohoto důvodu vybíráme pásky, které nejsou popsány nebo nemají jednoznačně orientované ornamenty, aby pak „nevisely hlavou dolů“. To vše platí i pro pásky z látkového popruhu se zaklapovací sponou.
Klasický společenský kožený pásek s přezkou si v pánském obleku necháme raději v původní poloze, protože přezka svým umístěním ladí se systémem zapínání kalhot, tedy překlopem přes zapínání rozparku.
Nezbytnou součástí společenského oděvu jsou kravaty, které dokreslují naši osobnost a pravděpodobně jsou první součástí našeho oblečení, na kterém spočine zrak ostatních hostů plesu nebo návštěvníků divadla.
Barvy kravat, jejich vzor a tvar podléhá módě stejně jako způsob jejího vázání. Přesto si můžeme být jisti, že když se levák naučí alespoň dva základní způsoby vázání, bude je moci po celý život používat.
Uzel Manhattan je jednodušší způsob vázání kravaty, hodí se spíše k užším límečkům a stačí na něj kratší kravata. Druhý uzel, Windsor, je objemnější, tvarově bohatší a vyžaduje delší kravatu, širší límeček košile a jeho vázání vyžaduje důkladnější nácvik.