Kytary pro leváky
Více než před půl stoletím začaly někteří výrobci nabízet první modely kytar a baskytar ve variantě pro leváky. Takovéto kytary jsou stranovými kopiemi základního modelu a na trhu jsou většinou označovány jako left-hand model, zkráceně LH. Dnes je nabídka strunných drnkacích nástrojů mnohem širší, nejen že přibylo levostranné banjo, mandolina, ukulele, dulcimer a strummstick, ale rozšířila se i samotná nabídka jednotlivých druhů akustických nebo elektrických kytar i jejich modelů.
V současné době je v našich internetových obchodech možno vidět asi tři až pět procent kytar a baskytar v levorukém provedení. Na první pohled to může vypadat jako počet malý, ale při dnešní vskutku obrovské nabídce je to kolem sta běžně dostupných modelů a dá se říci, že zájem kytaristů leváků vpodstatě pokrývají. V nabídce jsou především tradiční základní modely kytar se zúženou nabídkou barevného či speciálního provedení. Akustické, poloakustické či elektrické kytary na folk, jazz, rock´and´roll, beat, rock a metal - každý kytarista nebo baskytarista si nástroj do svého hudebního žánru může vybrat za cenu stejnou nebo mírně vyšší než jeho pravostranný protějšek. Kolik levostranných nástrojů se skutečně prodá, je však obchodní tajemství.
Levostranné kytary na jazz a blues s dutým tělem a všestranný stratocaster s plným tělem
První továrny, které vyráběly modely levorukých kytar a baskytar, se objevily na konci padesátých let a jejich nabídka levákům umožnila hrát na svou přirozenější stranu. Dnešní masová výroba a zjednodušení výroby na počítačem řízených obráběcích strojích snížila cenu kytar a baskytar natolik, že jejich cena je skutečně příznivá nejen pro praváky, ale i pro leváky. Školní a poloprofesionální kytary pro leváky se postupně staly naprosto dostupným zbožím a výrobci tak získali mnohem více levorukých zákazníků, než by jich bylo, kdyby museli hrát jako praváci. Můžete namítnout, že leváci by hráli možná stejně na pravou stranu, tak jak to ostatně dělali předtím a jak to někteří dělají dodnes - nicméně takto hraje určitě leváků více, protože se jim hraje snadněji. Musíme také připomenout, že hrající kytarista levák je budoucím zákazníkem pro další potřebné vybavení. Zesilovací zařízení, propojovací kabely, modulační zařízení a další elektronika, nahrávací software, pouzdra na nástroje, struny, noty, zpěvníky a mnoho dalších jsou věci, které každý praktický muzikant potřebuje a u kterých stranovost nehraje žádnou roli, takže je kupují shodně leváci i praváci.
Podobná možnost se otevřela i bubeníkům. Nabízené bicí soupravy pro leváky jsou vpodstatě jinak rozmístěné bubny, činely nebo jiné rytmické instrumenty vyráběné standardně. Jsou však doplněny některými mechanizmy pro leváky, v rokové hudbě především populárními dvojšlapkami, které pohybem jedné nohy tlučou do dvou bubnů „kopáků“ současně.
*
Čím se liší kytara pro leváky od základního modelu? Na první pohled stranově obráceným tělem a firemním logem, které je umístěno na hlavě nástroje a dá se číst z čelního pohledu. Při bližším zkoumání zjistíme, že podle typu kytary se liší ještě celou řadou konstrukčních prvků a osazeným hardwerem.
Levoruké kytary se liší od svých základních protějšků obráceným krkem kvůli bočním pozičním značkám a tvaru hlavy, ladicí mechanikou, kobylkou a nultým pražcem. Akustické nástroje (jumbo, dreadnought) vyšší kvality se liší i vnitřním žebrováním, které je na přední ozvučné desce kromě hlavních nosníků nesymetricky vějířovitě rozprostřeno kvůli lepší vyváženosti zvuku.
Vzhledem k tomu, že kytary velmi rychle reagují na změny teploty, vlhkosti nebo na razantní hru, musí se poměrně často dolaďovat. Ladicí strojky jsou řešeny jako kovové převodní mechaniky a jsou z hlediska ladění přesnější a jednodušší na obsluhu než dřevěný kolíček. Hlavičky kolíků na strunných nástrojích se při napínání struny otáčejí snadněji směrem od sebe ve směru od středu těla ven. Z tohoto důvodu mají i levostranné nástroje mechaniky uzpůsobené tak, aby pravá ruka dělala stejné pohyby u jedné řady spřažených nebo samostatných horních a dolních mechanik, jako by to dělala pravákova ruka levá.
Kompenzovaná kobylka levostranné akustické kytary dreadnought, nekompenzovaná ze španělské kytary a hlava levostranné kytary telecaster s mechanikami
Rozdíl mezi tzv. kompenzovanou a nekompenzovanou kobylkou akustických kytar - kytara nebo jiný strunný nástroj s nekompenzovanou kobylkou lze pro leváka otočit na druhou stranu (kytara, mandolína, ukulele), ale nástroj s kompenzovanou kobylkou je stranově určen buď jen pravákům, nebo levákům.
Druhým snadno rozpoznatelným rozdílem je stranově převrácená kobylka, která u většiny kytar kompenzuje rozdíl tlouštky mezi basovými a vysokými strunami. Basové struny jsou delší, proto je u akustických kytar kobylkové sedlo mírně šikmo, u kytar elektrických se délky strun nastavují posouváním kobylkových kamenů, stejně u kobylky tune-o-matic i typu stratocaster. Pokud je kobylka spřažena s pružinovým tremolem jakéhokoli typu, musí být celý mechanizmus tremola také v levostranné variantě.
Elektrická kytara typu stratocaster pro leváky, detail hlavy nástroje (ladicí mechanika je zde uzpůsobena otáčení pravou rukou "od sebe ven".
Potenciometry pro nastavení hlasitosti a výšky tónu se na levoruké kytaře otáčejí obráceně proto, aby se daly ovládat pohybem levé ruky shora dolů, jak jsou kytaristé obecně zvyklí. Pohybem knoflíku potenciometru směrem dolů se signál vedený z kytary zesiluje nebo upravuje do výšek stejným pohybem jako u pravostranné kytary. Krytky potenciometrů jsou opatřeny i jinak orientovanými nápisy i čísly orientační stupnice, stranově obrácené jsou i přepínače polohy snímačů.
Kytara pro leváky se dá koupit přímo v obchodě s hudebními nástroji, ale jejich nabídka může být poměrně úzká, protože kytary pro leváky nejsou obvyklým zbožím. Většina obchodů je však schopna nástroj od dodavatelů objednat, aby se dal před koupí v prodejně vyzkoušet.
Panel s potenciometry hlasitosti a tónové clony na levostranné kytaře typu stratocaster
Mnohonásobně širší nabídka nástrojů je v mnoha internetových zásilkových prodejnách, kde si však musíme vybírat jen podle fotografie a slovního popisu. Na druhé straně si však můžeme v klidu domova vyzkoušet, jestli nám nástroj sedí v rukou, můžeme se s ním už za několik dní sžít a zjistit, jestli nám celkově vyhovuje. Výhodou tohoto způsobu prodeje je to, že v souladu s obchodními podmínkami nakupování po internetu jej můžeme vrátit, pokud nám z nějakých důvodů nevyhovuje. Dobrým vodítkem k předběžnému výběru nástroje mohou být i videa, v nichž je internetové obchody předvádějí a doporučují zákazníkům na veřejně přístupných webových stránkách nebo osobní videa různých kytaristů, kteří se s nimi prezentují a dělí se o své názory stejnou cestou, například: https://beginnerguitarhq.com/best-electric-guitar-for-beginners/,
https://godinguitars.com/product-category/electrics/lefty, https://www.youtube.com/watch?v=2cFCyWlD3D8
Pro lepší orientaci ve výběru levoruké kytary nebo baskytary zde vybírám z mnoha obchodů ty, se kterými mám tu nejlepší osobní zkušenost a v kterých je dostatečně široká nabídka v kombinaci s příznivou cenou:
* obchody v České republice: https://kytary.cz/kytary/klasicke-kytary/levoruke-klasicke-kytary/, kytary.cz/kytary/akusticke-kytary/levoruke/, https://kytary.cz/kytary/elektricke-kytary/levoruke/, https://www.music-city.cz/kytary/akusticke-kytary/levoruke/, https://www.music-city.cz/kytary/elektricke-kytary/levoruke/,
* https://www.thomann.de/cz/levoruke_klasicke_kytary.html, https://www.thomann.de/cz/levoruke_elektricke_kytary.html, https://www.thomann.de/cz/4-strunne_levoruke_baskytary.html - největší německý www obchod s komunikací v češtině s obrovskou nabídkou nástrojů a zařízení, ve však nutno počítat s tím, že k zásilce je připočítáno větší poštovné podle aktuálního ceníku. Nicméně při nákupu většího množství nebo dražšího zboží se poštovné vyplatí, vzhledem k většinou nižším cenám, než jsou v ČR
* největší český internetový zprostředkovatelský bazar hudebních nástrojů a zařízení: https://hudebnibazar.cz/kytary/110000/.
Leváci při hře na levostranný nástroj používají stejné noty a tabulatury jako praváci, čtení not a tabulatur je stejné, tedy zleva doprava. Proto není pro výuku potřeba žádných speciálních not a materiálů, pouze stranově převrácené nákresy akordů, které se dají buď překreslit nebo najít jako pomůcka na internetu.12
Mezi dnešními učiteli hry na kytaru je poměrně vstřícný přístup k levákům hrajícím na levostranný nástroj. V každém případě je potřeba se raději informovat a v základní umělecké škole se na vedení malého leváka předem domluvit. Pokud zadáte do internetového vyhledavače heslo „how to play left handed guitar“, s překvapením zjistíte, kolik kytaristů leváků se ochotně věnuje osvětě a předává své zkušenosti v celých sériích návodných videí. (například: https://www.youtube.com/results?search_query=left+handed+guitar+songs+for+beginners, https://www.youtube.com/results?search_query=left+handed+guitar+chords.
Tabulky akordů na kytaru pro leváky
Vedle „živých učitelů“ hudby jsou počítačovými firmami nabízeny kytaristům i výukové programy na počítači, které jsou vynikajícím dopňkem výuky a dobrým pomocníkem při cvičení nebo komponování doma (GuitarPro, Guitar Alchemist, Bend In Box). U některých z nich je možno nastavit výukovou variantu pro leváky, v níž se zobrazují diagramy akordů i právě hraných tónů při hře pravou rukou na hmatníku.
Řada firem nabízí kytaristům tzv. elektroické generátory akordů - s touto pomůckou pro kytaristy přišla jako první firma Planet Waves - generátor akordů je vlastně elektronickou knihovnou pravděpodobně všech myslitelných akordů hratelných na kytaře. Většinou se jedná o přístroj podobný mobilnímu telefonu s displejem, který podle zadání prostřednictvím tlačítek "vymyslí" potřebný akord a jeho obraty. Protože přístroj pracuje na digitální bázi, pro výrobce není problém tabulky stranově převrátit, čímž získáme akordy v takové podobě, jak jsou zapisovány ve variantě pro leváky.
Planet Waves Chordmaster Electronic Chord Dictionary první a druhé generace.
Generátory akordů lze však objevit jako programy on-line (https://www.kytara.cz/akordy/) i ke stažení jako freeware do PC (https://www.slunecnice.cz/sw/kytarove-akordy/), uživatelé iPod si mohou stáhnout podobnou aplikaci.
https://www.wholenote.com/item--EM.PWCM; https://www.gearnuts.com/store/detail/TunerCTM; https://appcrawlr.com/ios/chordbank-guitar-chords
12/10/2012; 4/8/2014